Normal Doğum Nedir?

Normal doğum bebeğin doğum kanalı yoluyla vajina girişinden dünyaya gelmesidir. Planlanmış veya planlanmamış bir sezaryen doğum gerekliliğinin oluşmadığı durumlarda normal doğum gerçekleştirilir. Hekimler sezaryen doğum için mücbir sebepler bulunmuyorsa normal doğumu önermekte ve tercih etmektedir.

Normal Doğum Nedir?

Normal Doğum Belirtileri

 

Doğumun tam olarak ne zaman başlayacağını kimse bilemez. Doktorunuzun size verdiği doğum tarihi elinizdeki tek bilgidir. Doğumun doktorunuzun size verdiği tarihten 3 haftaya kadar önce veya 2 haftaya kadar sonra başlaması normal bir durumdur. Aşağıdaki belirtiler doğumun yaklaştığını gösterir:

  • Hafifleme: Bu durum doğuma hazırlık anlamında bebeğin başının pelvisin altına doğru gelmesidir. Karnınız daha aşağı iner ve bebeğiniz akciğerlere dayanmadığından nefes almanız kolaylaşır. Ayrıca bebeğin idrar kesesine baskı yapması nedeniyle idrar sıklaşabilir. Bu durum doğumdan birkaç hafta öncesinde veya birkaç saat öncesinde ortaya çıkabilir.
  • Kanlı akıntı: Serviksten gelen kanlı veya kahverengi akıntı rahmi enfeksiyondan koruyan nişanın gelmesidir. Bu durum doğumdan birkaç gün önce veya doğum sırasında gerçekleşebilir.
  • İshal: Bu da doğumun yaklaştığını gösterir
  • Zarlarda yırtılma: Vajinadan sıvı gelmesi bebeğinizi koruyan ve çevreleyen amniyotik kesenin zarının yırtıldığı anlamına gelir. Bu durum doğumdan birkaç saat öncesinde veya doğum sırasında başlayabilir. Çoğunlukla zarın yırtılmasından itibaren 24 saat içerisinde doğum gerçekleşir. Bu süre içerisinde doğum doğal olarak başlamazsa doktorlar enfeksiyonu ve doğum komplikasyonları önlemek için doğumu suni olarak başlatabilir.
  • Kasılmalar: Doğum yaklaştıkça periyodik veya düzensiz kasılmalar görülebilir. Ancak 10 dakikadan az aralıklarla gerçekleşen kasılmalar genellikle doğumun başladığının belirtisidir.

 

Normal Doğumun Aşamaları

Normal doğum genellikle üç aşamada gerçekleşir:

Aşama 1:

İlk aşamada kendi içerisinde üç aşamaya bölünür. İlki olan latent aşaması en uzun ve en az yoğun olan aşamadır. Bu aşama süresince kasılmalar sıklaştıkça bebeğin doğum kanalında ilerlemesi kolaylaşır. Bu aşamada rahatsızlık en az düzeydedir. Rahim boynu şişmeye ve incelmeye başlar. Kasılmalarınız düzenliyse bu aşamada hastaneye gitmeniz gerekir ve rahim boynunun ne kadar şiştiğinin belirlenmesi için sık pelvik muayeneler gerçekleştirilir. İkinci sıradaki aktif aşamada her kasılmada sırt ve karında yoğun ağrı veya basınç hissedilir. İtme güdüsü hissedilir. Ancak doktorunuz rahim boynunun tam olarak açılmasını bekleyecektir. Geçiş aşamasında rahim boynu 10 cm kadar açılır. Kasılmalar oldukça güçlü, ağrılı ve sıktır. Her iki üç dakikada bir başlar, 60-90 saniye sürer.

Aşama 2: Rahim boynu (serviks) tamamen açıldığında ikinci aşama başlar. Bu noktada doktorunuz itmenizi ister. Kasılmalarla birlikte itme bebeğin doğum kanalında ilerlemesini sağlar. bebeğin başındaki yumuşak noktalar (bıngıldak) bebeğin başının dar doğum kanalına uymasını sağlar.

Bebeğin başı vajina girişinden geldiği anda doktor bebeğin ağzından ve burnundan amniyotik sıvıyı, kanı ve mukusu temizler. Bebeğin omuz ve gövdesinin çıkması için itmeye devam etmeniz gerekir.

Bebek doğduğunda doktorunuz göbek bağını keser.

Aşama 3: Bebek doğduktan sonra son aşamaya gelinir. Bu aşamada plasenta çıkarılır.

Her kadın ve her doğum farklıdır. Doğumun her aşamasında geçen süre değişkenlik gösterir. ilk hamilelikte  doğum genellikle 12-14 saat sürmektedir. Sonraki hamileliklerde süreç kısalmaktadır.