YKS 2.ek tercihler ne zaman başlıyor, 3.tercih kılavuzu açıklandı mı 2021? YKS 140 puanlar alanlar ne zaman tercih yapacaklar?

YKS 2. ek tercihler için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. YKS baraj puanında değişiklik yapıldı. 140 puan barajı ile beraber 140 puan ve üzeri alan adayların YKS ek tercih yapacağı tarih merak ediliyor. Peki YKS 2.ek tercihler ne zaman, 140 puan alanlar ne zaman tercih yapacaklar 2021? YKS 2.EK TERCİHLER NE ZAMAN? YKS 2.ek tercih tarihi henüz belli olmadı. YKS ek tercih üniversite kayıtları 7 Ekim tarihinde sona erdi. YKS ek tercih üniversite kayıtlarının tamamlanmasından sonra önümüzdeki günlerde YKS 2.ek tercihlerinin başlaması bekleniyor. Kesin tarihler açıklandığı zaman detaylar haberde yer alacak. YKS ikinci ek yerleştirme için yerleştirme puanlarının sonuç Belgelerine Yansıtılması ile ilgili bir açıklama yapıldı. İşte o açıklama; "2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre 2021-2022 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına ikinci ek yerleştirme işlemleri, 29.09.2021 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulunun belirlediği esaslar doğrultusunda Başkanlığımızca yapılacaktır. 2021-YKS sonuçlarına göre TYT puanı 140-150 aralığında olan adayların OBP'leri eklenmiş yerleştirme puanı (Y-TYT Puanı) ile AYT/YDT puanları 170-180 aralığında olan adayların OBP'leri eklenmiş yerleştirme puanları (Y-SAY, Y-SÖZ, Y-EA, Y-DİL puanları), ikinci ek yerleştirmede kullanılmak üzere adayların sonuç belgelerine yansıtılmıştır. Adaylar, sonuç belgelerine 07 Ekim 2021 tarihinde saat 10.15’ten itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile erişebileceklerdir.2021-YKS İkinci Ek Yerleştirmede; merkezi yerleştirme ve ek yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleşmeyen adaylar ile TYT puanı 140-150 aralığında olan adaylar ve AYT/YDT puanı 170-180 aralığında olan adaylar tercih yapabileceklerdir.2021-YKS İkinci Ek Yerleştirmede; merkezî yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan ancak yerleştirilen adaylardan bazılarının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan Tablo-3'teki ön lisans programları ile Tablo 4'teki lisans programlarını, ilgili programın puan türünde programın en küçük puanına eşit veya daha büyük yerleştirme puanına sahip olan adaylar; merkezi yerleştirmede kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan programları ise ilgili yerleştirme puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebileceklerinden sonuç belgelerinde,ikinci ek yerleştirmede kullanılmak üzere hesaplanan yerleştirme puanları için başarı sırası yer almamaktadır.Adaylara ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.ÖSYM BAŞKANLIĞI"

YKS 2.ek tercihler ne zaman başlıyor, 3.tercih kılavuzu açıklandı mı 2021? YKS 140 puanlar alanlar ne zaman tercih yapacaklar?

YKS 2. ek tercihler için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. YKS baraj puanında değişiklik yapıldı. 140 puan barajı ile beraber 140 puan ve üzeri alan adayların YKS ek tercih yapacağı tarih merak ediliyor. Peki YKS 2.ek tercihler ne zaman, 140 puan alanlar ne zaman tercih yapacaklar 2021?

YKS 2.EK TERCİHLER NE ZAMAN?

YKS 2.ek tercih tarihi henüz belli olmadı. YKS ek tercih üniversite kayıtları 7 Ekim tarihinde sona erdi. YKS ek tercih üniversite kayıtlarının tamamlanmasından sonra önümüzdeki günlerde YKS 2.ek tercihlerinin başlaması bekleniyor. Kesin tarihler açıklandığı zaman detaylar haberde yer alacak.

YKS ikinci ek yerleştirme için yerleştirme puanlarının sonuç Belgelerine Yansıtılması ile ilgili bir açıklama yapıldı. İşte o açıklama; "2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre 2021-2022 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına ikinci ek yerleştirme işlemleri, 29.09.2021 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulunun belirlediği esaslar doğrultusunda Başkanlığımızca yapılacaktır. 2021-YKS sonuçlarına göre TYT puanı 140-150 aralığında olan adayların OBP'leri eklenmiş yerleştirme puanı (Y-TYT Puanı) ile AYT/YDT puanları 170-180 aralığında olan adayların OBP'leri eklenmiş yerleştirme puanları (Y-SAY, Y-SÖZ, Y-EA, Y-DİL puanları), ikinci ek yerleştirmede kullanılmak üzere adayların sonuç belgelerine yansıtılmıştır. Adaylar, sonuç belgelerine 07 Ekim 2021 tarihinde saat 10.15’ten itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile erişebileceklerdir.2021-YKS İkinci Ek Yerleştirmede; merkezi yerleştirme ve ek yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleşmeyen adaylar ile TYT puanı 140-150 aralığında olan adaylar ve AYT/YDT puanı 170-180 aralığında olan adaylar tercih yapabileceklerdir.2021-YKS İkinci Ek Yerleştirmede; merkezî yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan ancak yerleştirilen adaylardan bazılarının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan Tablo-3'teki ön lisans programları ile Tablo 4'teki lisans programlarını, ilgili programın puan türünde programın en küçük puanına eşit veya daha büyük yerleştirme puanına sahip olan adaylar; merkezi yerleştirmede kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan programları ise ilgili yerleştirme puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebileceklerinden sonuç belgelerinde,ikinci ek yerleştirmede kullanılmak üzere hesaplanan yerleştirme puanları için başarı sırası yer almamaktadır.Adaylara ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.ÖSYM BAŞKANLIĞI"