Kedi
Görsel: Unsplah

Kedi Sahipliği Şizofreni Riskini İki Kat Artıyor

Avustralyalı bilim insanları, ABD ve İngiltere gibi 11 ülkeden yapılan ve son 44 yıl içinde yayınlanmış 17 araştırmanın değerlendirmesini yaptı. Ortaya çıkan sonuç, kedi sahibi olmanın, şizofreni ve benzeri hastalıklara yakalanma şansını iki katına çıkarabileceğine işaret ediyor. 1

Bu ilişki, 1995 yılında yapılan bir araştırmada ilk kez gündeme gelmişti. O dönemde, kedi sahipliği ile şizofreni arasındaki bağlantının nedeni, kedilerde bulunan Toxoplasma gondii adında bir parazit olarak belirtilmişti.

Queensland Ruh Sağlığı Araştırmaları Merkezi’nden John McGrath ve arkadaşları, 2 Aralık 2023 tarihinde yayınlanan “Cat Ownership and Schizophrenia-Related Disorders and Psychotic-Like Experiences: A Systematic Review and Meta-Analysis” isimli makalede kedi sahipliği ile şizofreniye benzer rahatsızlıklar arasında bağlantı olduğunu ifade ettiler.

Sonuç olarak incelememiz, kedi sahipliği ve şizofreniyle bağlantılı rahatsızlıklar arasındaki ilişkiyi destekler nitelikte. Zihinsel hastalıklar açısından kedi sahipliğini daha iyi anlamak için daha büyük ve kaliteli çalışmalara ihtiyaç var.

Makale

Ancak bu çalışmada, kedi sahibi olma ile şizofreni riskinin artması arasında kesin bir neden-sonuç ilişkisi saptanabilmiş değil. McGrath, kesin bir yargıya varmadan önce daha dikkatli ve kapsamlı çalışmalara ihtiyaç olduğunu belirtti.

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38041862/ ↩︎
Merhaba, ben Dr. Serkan. Hasta Evi adlı bu platformda, yıllardır doktor olarak çalışmanın getirdiği birikim ile sizlere daha sağlıklı bir yaşam için rehberlik etmeyi amaçlıyorum. Yıllar süren klinik deneyimlerimle birlikte, hasta odaklı yaklaşımım ve güncel sağlık bilgilerini paylaşma tutkum ile sizlere en iyi hizmeti sunmaya çalışıyorum. Bu platformda paylaştığım makalelerde, genel sağlık konuları, hastalıklar, tedaviler, yaşam tarzı önerileri ve sağlıklı yaşam hakkında güncel bilgiler bulacaksınız. Sorularınız veya önerileriniz için her zaman açık bir iletişim kanalımız olduğunu unutmayın. Saygılarımla