Parol 500 mg
Parol 500 mg tablet

Parol Ne İşe Yarar? Günde Kaç Tane Kullanılır?

Siz de gün içinde uzun saatler bilgisayar başında çalışıyor ve sıkça baş ağrısı mı çekiyorsunuz? Ya da aniden gelen diş ağrıları hayatınızı zorlaştırıyor mu? Belki de rutin olarak her ay adet sancılarıyla uğraşıyorsunuz. Bu gibi durumlarla karşılaşıldığında günlük yaşam kalitesini korumak ve ağrılara hızlıca çözüm bulmak için çoğumuz ağrı kesicilere yöneliyoruz. İşte bu ağrı kesicilerden biri de Parol. Bu yazımızda aktif maddesi parasetamol olan ve hafiften orta şiddete kadar pek çok ağrının yanında ateşi düşürmekte de kullanılan bu popüler ilacın özelliklerinden bahsedip sık sorulan sorulara da yanıt vereceğiz.

Parol Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Parol, içeriğindeki parasetamol ile hem ağrı kesici (analjezik) hem de ateş düşürücü (antipiretik) özellikler taşıyan, güvenilir bir seçenektir. Gerek tablet gerekse şurup formları ile her yaştan insanın rahatlıkla kullanabileceği parasetamol etken maddeli bu ilaç, yaygın bir şekilde tercih edilir. Özellikle çocuklar için şurup formu büyük kolaylık sağlamaktadır.

Parol 500 mg
Parol 500 mg tablet

Etki Mekanizması Nasıl İşliyor?

Vücutta ağrının algılanması ve iletisi sürecinde etkili olan Parol sinir yollarına müdahale ederek semptomların hafiflemesine katkıda bulunur. Ateşi düşürmekte de etkili olan bu ilaç sayesinde hastalar, özellikle soğuk algınlığı veya grip gibi durumlarda rahat bir nefes alabilir.

Sıklıkla Sorulan Sorular

 • Parol ne işe yarar?
  İçeriğinde parasetamol barındıran ve hem ağrı kesici hem de ateş düşürücü özelliklere sahip bir ilaçtır.
  Alındıktan yaklaşık 30 dakika sonra etkisi başlar.
 • Hamileyken parol içilir mi?
  Hamileler ve üreme çağındaki kadınlar üzerinde yapılan pek çok gözlem neticesinde elde edilen bulgular, bu ilaçların fetüste olası malformasyonlar ya da diğer doğrudan veya dolaylı zararlı etkilere sebep olma sıklığını artırdığı yönünde bir delile rastlanmamıştır. 1 Ancak, bu dönemde yine de hekim önerisi ile kullanılır. 2
 • Parol ateş düşürür mü?
  Ağrı kesme ve ateş düşürme özellikleri bulunan bu ilaç, yüksek vücut ısısını normale çevirmede yaygın olarak tercih edilmektedir.
 • Parol diş ağrısına iyi gelir mi?
  Hafif ila orta derecede diş ağrısı için etkili bir şekilde rahatlama sağlayan kolay ve hızlı bir ilaçtır.
 • Parol kulak ağrısına iyi gelir mi?
  Kulak ağrısı durumunda, doktorunuzun önerdiği dozda ve sıklıkta kullanıldığında, parol kulak içi iltihabı ya da enfeksiyon kaynaklı ağrının hafifletilmesine yardımcı olabilir. Aynı zamanda antipiretik (ateş düşürücü) bir ilaç olduğundan, eğer kulak ağrısı yüksek ateşle beraber seyrediyorsa, bu semptomların kontrol altına alınmasında da etkili olabilecektir.
 • Parol boğaz ağrısına iyi gelir mi?
  Aslında parasetamolün antiinflamatuar özelliği olmamakla birlikte, boğaz ağrısını hafifletmekte yardımcı olabilir. Boğazda hissedilen rahatsız edici acıyı ve kaşıntıyı dindirebilir, böylece hastanın kendini daha rahat hissetmesine olanak tanır.
 • Parol baş ağrısına iyi gelir mi?
  Parol, etken maddesi parasetamol olan yaygın bir ağrı kesicidir ve hafif ile orta şiddetteki baş ağrılarına iyi gelebilir. Kullanımı oldukça kolaydır; tablet, efervesan tablet, şurup gibi çeşitli formlarda bulunur ve ağrının durumuna göre doz ayarlaması yapılabilir.
  Her ilaç gibi Parol’ün de yan etkileri olabilir ve özellikle karaciğer üzerinde olumsuz etkileri bulunabilir. Eğer sürekli olarak baş ağrısı çekiyorsanız veya belirtilen dozdan daha fazlasını kullanmayı düşünüyorsanız mutlaka bir sağlık profesyoneline danışmalısınız.
 • Parol soğuk algınlığına iyi gelir mi? Gribe iyi gelir mi?
  Soğuk algınlığına bağlı semptomlar, Parol gibi parasetamol içeren ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçlar kullanılarak rahatlatılabilir. Bu ilaçlar, yüksek vücut ısısını düşürerek ve boğaz ağrısı, baş ağrısı gibi belirtilerin yoğunluğunu azaltarak hastalığın getirdiği konfor kaybını iyileştirmeye katkı sağlar.
 • Parol kaç saatte bir içilir? Kaç yaş için uygundur?
  Parol 500 mg tablet,
  6 yaş ve üstü çocuklar ile yetişkinler tarafından kullanım için uygundur. 12 yaşını geçmiş çocuklar ve yetişkinler için tavsiye edilen miktar, gerek duyulursa her dört saatte bir tekrarlanabilen 1 ila 2 tablet arasındadır.
  Günlük alınabilecek maksimum miktar 4000 mg ile sınırlıdır ve 24 saat içerisinde 4 dozdan fazlası alınmamalıdır. Altı ila on iki yaş aralığındaki çocuklara ise her dört ya da altı saatte bir yarım ile bir tam tablet arası önerilmektedir. Bu yaş grubu için günlük azami doz, bölünmüş dozlar halinde kilo başına 10-15 mg olup, toplamda kilo başına 60 mg’ı aşmamalıdır.3
  Parol 120 mg/5 ml şurup, her 5 ml’lik ölçekte 120 mg parasetamol bulunmaktadır. Çocuğunuzun vücut ağırlığına bağlı olarak her 6 saatte bir, kilo başına 10-15 mg dozajında alınmalıdır.
  Eğer çocuğunuzun ağırlığı 30 kg’dan fazla ise, her seferinde en fazla 500 mg olacak şekilde ayarlayınız. Bir gün içinde, kilogram başına toplamda 60 mg’dan daha yüksek dozda parasetamol kullanımından kaçınınız.
  30 kg üstü çocuklar için günlük toplam dozajı 2 gramı aşmamasına özen gösteriniz.
  Doktor önerisi olmadan bu ilacı 3 günden fazla süreyle kullanmayınız.
  Eğer bebek üç aydan küçükse ve ateşi 24 saatten fazla sürmüşse (4 dozdan sonra), doktora başvurmanız önemlidir; zira ateş, ciddi bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Doktorunuz durum değerlendirmesi yaparak gerekli yönlendirmeyi sağlayacaktır. 4

Yan Etkileri

Parol, içeriğinde parasetamol barındıran oldukça etkili bir ağrı kesici ve ateş düşürücüdür. Kullanımı yaygın olmasına karşın, bazı yan etkileri de görülebilir;

 • En sık rastlananları uyku hali yani somnolans durumu, sizi gün boyu uykulu hissettirebilir.
 • Ayrıca başınızda baskı olarak algılayabileceğiniz baş ağrıları ve dünya sanki dönüyor gibi hissedilen baş dönmesi, bu ilacın kullanımında karşılaşılabilecek diğer etmenlerdendir.
 • Üst solunum yollarınızda enfeksiyon belirtileri gösterebilecek öksürük ve burun tıkanıklığı da söz konusu yan etkiler arasında yer alır.
 • Midemizin tepkisi olarak bulantı ve ardından gelen kusma da olası reaksiyonlardandır. Derinizde uyuşma, karıncalanma veya yanma gibi duyusal bozukluklar hissedebilirsiniz ki bu, vücuttaki sinir uçlarının geçici bir etkiyle duyarlılık kazanmasıdır.
 • Sindirim sistemimizi etkileyen bağırsak gazı, karın ağrısı, kabızlık ve bazen yaşadığımız hazımsızlık da Parol’un potansiyel yan etkilerindendir.

Bu yan etkiler genellikle hafif seyretse de şayet şiddetli veya uzun süreli olursa, doktorunuza danışmanız önem taşır.

Parol şurup

Doz Aşımına Dikkat!

Her ilaç gibi Parol’un da doz aşımına karşı dikkatli olunması gerekmektedir. Karaciğer üzerinde toksik etkilere neden olabilen Parol’un, doktor tavsiyesi doğrultusunda ve belirtilen dozlarda kullanılması önem taşır. Herhangi bir sağlık problemi ya da kronik hastalığınız varsa ilacı kullanmadan önce mutlaka hekiminize danışmalısınız.

 1. https://www.fetalrisk.com/tr/detay/12604 ↩︎
 2. https://titck.gov.tr/storage/Archive/2020/kubKtAttachments/T%C4%B0TCK%20Onayl%C4%B1%20KT%20PAROL%20500%20MG%20TB.pdf_7ba04d1d-47e3-4e69-9fbc-440eff063819.pdf ↩︎
 3. https://titck.gov.tr/storage/Archive/2020/kubKtAttachments/T%C4%B0TCK%20Onayl%C4%B1%20KT%20PAROL%20500%20MG%20TB.pdf_7ba04d1d-47e3-4e69-9fbc-440eff063819.pdf ↩︎
 4. https://titck.gov.tr/storage/Archive/2020/kubKtAttachments/T%C4%B0TCK%20Onayl%C4%B1%20KT%20PAROL%20S%C3%9CSP.pdf_4a77efe4-0859-477f-944c-db94d3ac69f3.pdf ↩︎
Merhaba, ben Dr. Serkan. Hasta Evi adlı bu platformda, yıllardır doktor olarak çalışmanın getirdiği birikim ile sizlere daha sağlıklı bir yaşam için rehberlik etmeyi amaçlıyorum. Yıllar süren klinik deneyimlerimle birlikte, hasta odaklı yaklaşımım ve güncel sağlık bilgilerini paylaşma tutkum ile sizlere en iyi hizmeti sunmaya çalışıyorum. Bu platformda paylaştığım makalelerde, genel sağlık konuları, hastalıklar, tedaviler, yaşam tarzı önerileri ve sağlıklı yaşam hakkında güncel bilgiler bulacaksınız. Sorularınız veya önerileriniz için her zaman açık bir iletişim kanalımız olduğunu unutmayın. Saygılarımla