PPD Testi
Görsel: Unsplash

Menopoz dönemi, kadınların biyolojik açıdan yaşamlarındaki önemli bir dönemeçtir. Bu geçiş dönemi, adet kanamalarının tamamen durduğu ve doğurganlık yeteneğinin sona erdiği bir süreçtir. Menopoz belirtileri yaşayan birçok kadın, menopozun doğrulanması için sağlık kuruluşlarına başvurmak ister. Sağlık ocağı gibi temel sağlık hizmeti veren kuruluşlar, menopoz testi konusunda uygun seçenekler sunuyor mu? Kısaca bu konuya değinelim.

Menopoz testleri nelerdir?

Menopoz testleri, doktorlar tarafından genellikle kanda Folikül Uyarıcı Hormon (FSH) seviyesini ölçerek gerçekleştirilir. FSH düzeyi yüksek olduğunda, bu menopozun başlamış olabileceğine işaret eder. Ancak tek başına FSH testi sınırlı bilgi verir ve menopozu kesin olarak teşhis etmek için başka testlere de ihtiyaç vardır.

Sağlık ocaklarında yapılan inceleme ve testler

Sağlık ocakları, toplumun temel sağlık hizmetlerine erişiminin sağlandığı merkezlerdir. Bu noktalarda genellikle çocuk ve yetişkinlerin aşı hizmetleri, koruyucu sağlık hizmetleri ve birinci basamak sağlık hizmetleri sunulmaktadır.

Menopoz testi, daha özelleşmiş bir inceleme olduğundan, tüm sağlık ocaklarında bu hizmetin sunulmadığını söyleyebiliriz. Ancak doktorlar menopoz şüphesi doğrultusunda ilk değerlendirmeyi yapabilir ve gerekli olduğunu düşündüğünde sizi ileri tetkikler için bir kadın doğum uzmanına yönlendirebilir.

Menopoz testi yaptırmak istiyorum, ne yapmalıyım?

Eğer menopoz belirtileri yaşıyor ve menopoz testi yaptırmak istiyorsanız, ilk olarak bir sağlık ocağına başvurarak buradaki doktorla durumunuzu değerlendirebilirsiniz. Doktorunuz gerekli gördüğü takdirde sizi bir kadın doğum uzmanına yönlendirecek ve gerekli tetkiklerin yapılmasını sağlayacaktır.

Sonuç olarak, menopoz testleri doğrudan her sağlık ocağında yapılmamaktadır; ancak bazı durumlarda doktorlar menopoz döneminde olduğunuzu değerlendirip daha özelleşmiş sağlık hizmetine yönlendirebilir. Eğer menopoz şüphesi taşıyorsanız aile hekiminize başvurabilirsiniz.