Aşı
Görsel: Unsplash

217 Defa Covid 19 Aşısı Yapılan Adamda Hiçbir Zarar Belirtisi Gözlenmedi

Almanya’da, kendi isteği üzerine Covid-19’a karşı 200’ü aşkın defa aşı olan ve bunun bağışıklık sistemine hiçbir olumsuz etkisinin olmadığı tespit edilen bir kişi var. Aslında, bilim insanlarının Lancet Enfeksiyon Hastalıkları dergisinde paylaştıkları bir araştırmaya göre durum beklenmedik bir şekilde daha da iyi. 1

Bu, kendi beyanına göre iki yıl içinde şaşırtıcı biçimde 200 kezden fazla Covid-19 aşısı alarak “özel nedenlerle” dikkat çeken 62 yaşında bir erkeğin hikâyesi. Alman bilim insanları, medyada çıkan haberler sayesinde söz konusu vakadan haberdar oldular ve adamın aşırı dozda aşılanmasının bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerini merak ettiler.

Bilim insanları, HIV ve hepatit B gibi kronik enfeksiyonlar durumunda olduğu üzere, sık sık meydana gelen enfeksiyonların baskılanması için mücadele eden ve bu durumun potansiyel olarak bağışıklık sistemini zayıflatabilecek stres yaratabileceği konusunda kaygılı idiler.

Yine de, tekrar tekrar yapılan kan analizleri sonucunda elde ettikleri verilere göre, araştırmacılar herhangi bir bağışıklık sistemi zafiyeti bulgusuna rastlamadılar. Aksine, gözlemledikleri tablo oldukça olumluydu.

Araştırma ekibi tarafından yapılan açıklamaya göre, adamın kanında Covid-19 hastalığına sebep olan sars-cov-2 virüsüne karşı oldukça yüksek düzeyde T hücresi tespit edildi. Bu yoğunluk, üç kez aşılamış olan kontrol grubundakilerinkinden fazlaydı. Adamın T hücresi aktivitelerinde yorgunluk veya azalma belirtileri yoktu; bu T hücreleri virüsle savaşta kontrol grubundakiler kadar etkinlerdi.

Araştırma dahilinde adamın 217’inci dozu aldığında ise bu ekstra dozun ona artmış koruma sağladığı gözlendi.

Bilim insanları, adamın bağışıklık sisteminin diğer patojenler ile olan mücadelesinin performansında herhangi bir bozulma veya düşüş belirtisi de bulamadıklarını belirtiyorlar. Merak edenler için araştırmanın linkini aşağıya bırakıyorum, sizler de bu konu hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorumlardan bizlerle paylaşabilirsiniz.

  1. https://www.thelancet.com/journals/laninf/article/PIIS1473-3099(24)00134-8/fulltext ↩︎
Merhaba, ben Dr. Serkan. Hasta Evi adlı bu platformda, yıllardır doktor olarak çalışmanın getirdiği birikim ile sizlere daha sağlıklı bir yaşam için rehberlik etmeyi amaçlıyorum. Yıllar süren klinik deneyimlerimle birlikte, hasta odaklı yaklaşımım ve güncel sağlık bilgilerini paylaşma tutkum ile sizlere en iyi hizmeti sunmaya çalışıyorum. Bu platformda paylaştığım makalelerde, genel sağlık konuları, hastalıklar, tedaviler, yaşam tarzı önerileri ve sağlıklı yaşam hakkında güncel bilgiler bulacaksınız. Sorularınız veya önerileriniz için her zaman açık bir iletişim kanalımız olduğunu unutmayın. Saygılarımla