Yeşil Çay
Görsel: Unsplash

Bağırsak Dostu, Kabızlığın Tek Çaresi: 5 Dakikada Hazır Bitki Çayları

Günlük hayattaki yanlış beslenme alışkanlıkları metabolizma da dengesizliği tetikleyebilir. Bu durum kabızlık gibi farklı bağırsak hastalıklarına sebep olabilir. Özellikle lif içeren gıdaları tüketmeye başlayan bir kişi takviye olarak bol sıvı tükettiğinde bu sorunun üstesinden gelebilir.

Günde en az 2 litre su içmeye çalışan bir kişi bunun yanında erik, portakal, elma, barbunya, yer fıstığı, fasulye, tam buğday ekmeği, bezelye, pişmiş yulaf ezmesi gibi besinler tüketildiğinde bu belirtileri azaltabilir.

Doğal Müshil Etkili Bitki Çayları

Herhangi bir cerrahi işlem uygulanmadan doğal müshil etkisi sağlayan ve kabızlığa iyi gelen bitki çayları hayat kurtarıcı olabilir. Bağırsak tembelliğini önleyerek uzun süreli kabızlık etkisini ortadan kaldıran işte o bitkiler:

1-SİNAMEKİ ÇAYI

Bağırsakları temizleyen ve hareketlendiren doğal müshil etkili bitki çayı Sinameki ilk sırada yer alıyor. Aktardan satın alınabilen sinameki çayını hazırlamak için bir su bardağı sıcak su yetiyor. Kaynamış sıcak suyun içerisinde bir tatlı kaşığı sinameki eklenip 5 dakika bekletilmelidir. Demlenme aşaması tamamlandıktan sonra içerisine bal ya da çubuk tarçın ilave edilerek tüketilebilir.

2-KARAHİNDİBA ÇAYI

İçinde bol miktarda demir, potasyum ve çinko bulunan Karahindiba çayı doğal yollarla kabızlığın tedavisinde kullanılmaktadır. Karaciğerin temizlenmesini sağlayarak bağırsakların daha sağlıklı çalışmasını destekleyen Karahindiba bitkisinin yaprakları ve kök kısmı kullanılır. Bir su bardağı kaynamış su içerisine bir tatlı kaşığı eklenip 5 dakika demlenmesi beklenmelidir. Tadını daha lezzetli hale getirmek için karanfil ilave edilebilir.

3-BİBERİYE ÇAYI

Vücutta oluşan hazımsızlık, şişkinlik ve kabızlık problemlerini bıçak gibi kesip atan bir diğer formül Biberiye çayıdır. Bağırsakların düzenli hareket etmesini sağlayan biberiye yaprakları İle mucize saçıyor. Taze ya da kurutulmuş olarak aktarlardan satın alınabilen biberiye evde kolay şekilde hazırlanabilir. Bir bardak sıcak su içerisine bir dal biberiye eklenip 5 dakika demlenmesi beklenmelidir. Karışım ılıdıktan sonra tüketilebilir.

Merhaba, ben Dr. Serkan. Hasta Evi adlı bu platformda, yıllardır doktor olarak çalışmanın getirdiği birikim ile sizlere daha sağlıklı bir yaşam için rehberlik etmeyi amaçlıyorum. Yıllar süren klinik deneyimlerimle birlikte, hasta odaklı yaklaşımım ve güncel sağlık bilgilerini paylaşma tutkum ile sizlere en iyi hizmeti sunmaya çalışıyorum. Bu platformda paylaştığım makalelerde, genel sağlık konuları, hastalıklar, tedaviler, yaşam tarzı önerileri ve sağlıklı yaşam hakkında güncel bilgiler bulacaksınız. Sorularınız veya önerileriniz için her zaman açık bir iletişim kanalımız olduğunu unutmayın. Saygılarımla