Göz
Görsel: Unsplash

Kozmetik ve Makyajın Dezavantajları Nelerdir?

Güzel görünmek, insanları etkilemek ve rahatlamak için her zaman kozmetik kullanırız. Sabah kalktığımızda makyajımız uyuyana kadar yüzümüzde ve vücudumuzun çeşitli yerlerinde kalır.  Saçlarımız kozmetik ürünlerin saldırısına uğrar. Kullandığımız tüm ürünleri daha güzel ve etkili bir görünüme sahip olmak için kullanıyoruz. Ancak bunları sürekli kullanmak ve gerekli temizliği yapmamak bize büyük zarar verir. Özellikle ilerleyen yaşla birlikte bu sorun giderek büyür. Bu nedenle zararlarını öğrendiğinizde kozmetik ve makyaj ürünlerini kullanırken dikkatli olmanız konusunda uyarılırsınız.

Makyaj Cildi Yaşlandırır

Kozmetik ürünler kullanarak cildimizin güzel ve pürüzsüz görünmesini sağlamak mümkündür. Ancak bu ürünlerin sürekli kullanımı cildimizin daha hızlı yaşlanmasına neden olur. Günlük hayatın bir parçası haline gelen makyajı doğru kullanmak oldukça önemlidir. Mümkünse hiç makyaj yapmamanızı tavsiye ederiz. Makyajsız yapamam diyorsanız temizliğine özen göstermelisiniz. Her gece gerekli temizliği yapmalı ve nemlendiriciyi sürekli uygulamalısınız. Düzgün temizlenmezse kir ve yağ daha hızlı birikir ve gözenekler kapanır.

Saç Dökülmesine Neden Olur

Kozmetik sadece bir makyaj ürünü değildir. Ama saçlarımız için kullandığımız şampuanlar, saç kremleri ve diğer bakım ürünleri de bu kategoriye giriyor. Şampuan saçlarımızı temizlememize ve vermemize yardımcı olur. Saç kremleri daha çok saç uçlarına uygulanması gereken ürünlerdir. Bunlar saç köklerine uygulanırsa saçınıza önemli ölçüde zarar verebilir. Çünkü bu maddenin içerisinde birçok kimyasal bulunmaktadır. Bu kimyasallar saçların tembelleşmesine ve dökülmesine neden olur.

Ciddi Sağlık Sorunları Olabilir

Güzel ve bakımlı bir görünüme sahip olmaya çalışmak ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Çünkü bunun için kullanılacak ürünlerin insan derisine ve sağlığına zarar verme olasılığı oldukça yüksektir.  Bunların zararlı olmasının asıl sebebi rafta daha uzun süre kalabilmeleri için daha fazla paraben ve benzeri koruyucuların eklenmesidir. Makyaj ürünleri alınırken paraben içermeyen ürünler almanızı tavsiye edilir.

Doğaya ve Hayvanlara Zarar Verir

Talep ne kadar yüksekse, üretim de o kadar yüksek olur. Amaç daha düşük maliyetlerle daha yüksek kar elde etmek olduğu için kozmetik sektörü hem doğaya hem de hayvanlara zarar veren faaliyetlerde bulunabilmektedir. Sülfat, düşük maliyeti ve zor çözünmesi nedeniyle malzemelerde her zaman tercih edilmektedir. Bu madde nehirlerimizin kirlenmesine neden olur. Ayrıca bu malzemeler üretilirken genellikle hayvanlar üzerinde testleri yapılmaktadır. Deneysel amaçlı olmasına rağmen hayvanlara zarar vermektedir.

Doğal Ürünleri Tercih Edin

Kendinizi ve doğayı bu durumdan kurtarmak sizin elinizde. Tek yapmanız gereken doğal ürünleri tercih etmek. Sadece doğal ürünler kullanarak vücut bakımınıza özen gösterebilir ve güzel bir görünüme sahip olabilirsiniz. Ayrıca doğal ürünler daha ucuz olduğu için bütçenizi de sarsmaz. Kolay temizlenebilir, zararsız ve sürekli dikkat gerektirmeyen doğal kozmetik ürünler tercih etmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Bu ürünler kullanılarak makyajın dezavantajları önlenebilir.

Merhaba, ben Dr. Serkan. Hasta Evi adlı bu platformda, yıllardır doktor olarak çalışmanın getirdiği birikim ile sizlere daha sağlıklı bir yaşam için rehberlik etmeyi amaçlıyorum. Yıllar süren klinik deneyimlerimle birlikte, hasta odaklı yaklaşımım ve güncel sağlık bilgilerini paylaşma tutkum ile sizlere en iyi hizmeti sunmaya çalışıyorum. Bu platformda paylaştığım makalelerde, genel sağlık konuları, hastalıklar, tedaviler, yaşam tarzı önerileri ve sağlıklı yaşam hakkında güncel bilgiler bulacaksınız. Sorularınız veya önerileriniz için her zaman açık bir iletişim kanalımız olduğunu unutmayın. Saygılarımla