Ağız gargarası
Görsel: Unsplash

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Ağız Bakım Suyu (Gargara) Kullanabilir Mİ?

Gargaralar, birkaç yıla varan raf ömürleri sayesinde banyo dolabınızda uzun süre misafir olabilir. Ancak bu, ağız hijyeni gargaralarının sonsuza kadar iyi durumda kalabileceği anlamına gelmez.

Ağız Bakım Suyunun Son Kullanma Tarihi Geçer Mi?

Evet, geçer. Gargaranın da tıpkı diğer ilaçlar, içecekler ve yiyecekler gibi belirli bir son kullanma tarihi vardır. Paketi açılmamış gargaralar 2 ila 3 yıl iyi durumda kalabilirken, açılan gargaralar 1 yıl içerisinde kullanılmalıdır.

Genellikle üreticiler (Listrine ve Colgate gibi) şişenin etiketine “açıldıktan sonra tavsiye edilen son kullanma tarihi” şeklinde bir ibare ekler. Bazı küçük markalar, üretim ve son kullanma tarihlerini açıkça yazmayı tercih eder. Gargara son kullanma tarihinin nerede olduğunu görmek için paket üzerindeki SKT, TETT ya da BEST BEFORE yazısını kontrol edin.

Gargara, şampuan ve diğer kozmetik ürünlerin son kullanma tarihi genellikle ürünün ilk açıldığı tarihe göre belirlenir ve tavsiye edilen son kullanma tarihi “Ay” kelimesinin baş harfi ile belirtilir.

Örneğin şampuanınızda “12M” yazıyorsa, satın alma tarihinden bağımsız olarak, şişeyi ilk açtığınız tarihten itibaren 1 yıl (12 ay) güvenle kullanabilirsiniz demektir.

Tarihi Geçmiş Gargaraları Kullandığınızda Ne Olur?

Bir ürünün son kullanma tarihinden sonra da etkili olacağının garantisi yoktur. Son kullanma tarihi geçmiş bir gargara ile gargara yapmak sağlığınızı her zaman tehlikeye atacak kadar ciddi bir problem olmasa da ağız hijyeninin sağlanması, ağız kokusunun giderilmesi ve diş çürümelerinin önlenmesi gibi konularda işe yaramayabilir.

Florür, gargaralarda ve diş macunlarında önemli bir etken maddedir ve diş minesini güçlendirmek, bakteri üremesini engellemek ve diş çürümelerini önlemek gibi önemli amaçlara hizmet eder.  Brezilya’da yapılan bir araştırma, diş macunundaki florürün stabilitesini inceledi ve çözünebilir florür konsantrasyonunun zamanla azaldığını ve diş macununun diş çürümesine karşı mücadelede daha az etkili olduğunu buldu. Bu araştırma diş macunlarına odaklanırken, florür florürdür!

Son kullanma tarihi geçmiş gargaralar veya gargaraların etkinliği önemli ölçüde azalmış olabilir veya hiç çalışmayabilir. Bu nedenle son kullanma tarihi geçmiş gargara kullanmanızı önermiyoruz.

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Gargara İle Ne Yapılmalı?

Diyelim ki banyo dolabınızda unuttuğunuz ve yıllar sonra temizlik yaparken bulduğunuz son kullanma tarihi geçmiş bir gargaranız var. Bu gargara ile gargara yaparsanız, muhtemelen herhangi bir sağlık sorunu yaşamazsınız, ancak muhtemelen bir faydasını da görmezsiniz. Ayrıca sağlık problemi yaşamayacağınızın da garantisini veremeyiz. Peki bu sıvı ile ne yapılmalı?

Gargaradan tamamen kurtulmak istiyorsanız lavabo giderine dökebilirsiniz. Bununla birlikte, gargara için birkaç “endikasyon dışı” kullanım daha vardır. Yani bozulmuş ya da son kullanma tarihi geçmiş gargaraları farklı değerlendirmek mümkün.

  • Vazo çiçeklerinin ömrünü uzatmak için suya bir kapak dolusu gargara ekleyin.
  • Aynaları, camları veya ekranları temizlemek için havluyu gargara ile nemlendirin ve silin.
  • Tuvaletinizi temizlerken kullanın.
  • Çamaşır makinenizin güzel kokması için gargarayı deterjan çekmecesine koyun ve durulama modunda çalıştırın.
  • Böcek savar bitkisel bir sprey yapmak için 1 ölçü gargaraya 2 ölçü su ekleyin.

Gargaraların son kullanma tarihi kapağın açıldığı tarihten itibaren 1 yıldır. Hiç açılmamış gargaralar 2 ila 3 yıl boyunca iyi durumda kalabilirler. Yıllar önce banyo dolabınıza koymayı unuttuğunuz tozlu bir gargara şişesiyle karşılaşırsanız, gargara yapmak veya lavaboya dökmek yerine başka şekillerde kullanın. Sonuçta, tedbir asla zarar vermez.

Merhaba, ben Dr. Serkan. Hasta Evi adlı bu platformda, yıllardır doktor olarak çalışmanın getirdiği birikim ile sizlere daha sağlıklı bir yaşam için rehberlik etmeyi amaçlıyorum. Yıllar süren klinik deneyimlerimle birlikte, hasta odaklı yaklaşımım ve güncel sağlık bilgilerini paylaşma tutkum ile sizlere en iyi hizmeti sunmaya çalışıyorum. Bu platformda paylaştığım makalelerde, genel sağlık konuları, hastalıklar, tedaviler, yaşam tarzı önerileri ve sağlıklı yaşam hakkında güncel bilgiler bulacaksınız. Sorularınız veya önerileriniz için her zaman açık bir iletişim kanalımız olduğunu unutmayın. Saygılarımla