Boğaz ağrısı
Görsel: Unsplash

D vitamini eksikliğini fark edebilmek için kan tahlili yaptırılması gerekir. Laboratuvar ortamında alınan kan örneği ile ölçülen değerler üzerinden kişide D vitamini eksikliği ortaya çıkabilir. D vitamini eksikliği tespit edildiğinde belirli bir beslenme programı uygulanarak en hızlı şekilde giderilmeye çalışılır.

D vitamini eksikliği tedavisi sırasında vitamin takviyesi kullanılması önerilir. Bununla beraber günlük hayatta beslenme rutinine D vitamini yönünden zengin gıdaların eklenmesi de önerilir.

D Vitamini Deposu Besinler

D vitamini kaynağı besinler arasında yeşil yapraklı sebzeler, ton balığı, somon gibi balık ürünleri, süt ve süt ürünleri sayılabilir.

Doğal yollarla D vitamini eksikliğini giderebilmek için günlük bir beslenme rutini oluşturacak bir kişi sabah kahvaltısında yumurta ve süt tüketebilir. Öğle yemeğinde haşlanmış bir sebze ve akşam yemeğinde uskumru, somon gibi yağlı bir balık tercih edebilir. Ancak en iyi D vitamini kaynağının Güneş olduğu da unutulmamalıdır.

D vitaminini en hızlı şekilde yükseltmek için yağlı balıklar tercih edilebilir. Yumurtanın sarısı ya da peynirde de az miktarda D vitamini bulunur.

D vitamini içeren meyveler olarak avokado, mantar, muz, çilek, mango sayılabilir.

D Vitamini Eksikliği Nasıl Fark Edilebilir?

D vitamini vücutta bağışıklığı destekler. Bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasını bu sayede vücudun enfeksiyonlara karşı kendini rahat savunabilmesini sağlar. Vücutta yeterli oranda D vitamini bulunduğunda grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı yakalanma riski azalır.

D vitamini eksikliği belirtileri:

  • Kas ve kemiklerde zayıflık hali
  • Uykusuzluk problemi
  • Huzursuzluk veren baş ağrısı
  • Saçta dökülme ve tırnaklarda kırılma belirtisi
  • Ruh halinde ani değişkenlik
  • Kişinin kendisini tükenmiş ve yorgun hissetmesi
  • Bağışıklık sisteminin günden güne çökmesi
  • Vücuttaki yaraların daha geç iyileşmeye başlaması

D Vitamini Eksikliği Giderilmediğinde Ne Olur?

Ünlü Profesör Canan Karatay’ın D vitamini takviyesi için tavsiye ettiği doğal yollarla alınması gereken bu vitamin için Karatay, sakatatları ve karaciğer tüketimini öneriyor. D vitamini eksikliği giderilmediğinde zamanla neler yaşanabilir? ilk evrede kas erimesi başlar. Özellikle gelişim çağındaki bir çocuğun kemik yapısında bozulma ya da kas güçsüzlüğüne uğramaması için D vitamini eksikliğinin giderilmesi gerekir.

D Vitamini En Çok Hangi Kuruyemişlerde Bulunur?

D vitamini açısından zengin kuruyemişler yağlı tohumlar adı verilen desinler sayesinde kısa sürede vücudun yeniden dengeli bir hale kavuşmasını sağlar. D vitamini açısından en zengin kuruyemiş bademdir. Badem E vitamini deposudur. Lif bakımından zengindir. Tansiyonu dengelerken kan şekerini düzenler. İçerisinde bulunan kalsiyum ve magnezyum sayesinde kemikleri güçlendirir.

Merhaba, ben Dr. Serkan. Hasta Evi adlı bu platformda, yıllardır doktor olarak çalışmanın getirdiği birikim ile sizlere daha sağlıklı bir yaşam için rehberlik etmeyi amaçlıyorum. Yıllar süren klinik deneyimlerimle birlikte, hasta odaklı yaklaşımım ve güncel sağlık bilgilerini paylaşma tutkum ile sizlere en iyi hizmeti sunmaya çalışıyorum. Bu platformda paylaştığım makalelerde, genel sağlık konuları, hastalıklar, tedaviler, yaşam tarzı önerileri ve sağlıklı yaşam hakkında güncel bilgiler bulacaksınız. Sorularınız veya önerileriniz için her zaman açık bir iletişim kanalımız olduğunu unutmayın. Saygılarımla