ekmek

Ekmeksiz Doyamamak Diye Bir Şey Var mı? Ekmeği Bırakmak veya Azaltmak İsteyenlere Öneriler!

Yemek yerken, besini ekmeksiz yemezseniz doyamayacağınıza olan inanç, tamamen yanılgıdan ibarettir. Vücudun yemekleri ekmekle tüketmenize alışmış olması bir kenara, siz de kendinizi buna inandırmışsınızdır. Ancak ekmek yemeden pekala doyulabilir. Üstelik çok daha uzun saatler midenizi tok hissedeceksiniz. Peki ama nasıl? Öncelikle neden ekmek yemek istediğinizi anlamanız gerekiyor. Sadece lezzetinden değil, aynı zamanda kan şekeriniz ve besin değerleriyle de alakalı bir durum. O halde, ekmek neden hemen doyurur ve ekmeksiz yaşama nasıl merhaba dersiniz bu sorulara yanıt verelim.

Ekmekteki Doyuruculuk Nereden Geliyor?

Ekmek, içerisinde bolca karbonhidrat olsa dahi, esasında basit karbonhidrat içerir. Basit ve glisemik indeksi yüksek karbonhidratlar ise siz ekmek tükettikten kısa bir süre sonra kan şekerinizi yükseltir. Bu da haliyle doymuşluk hissini meydana getirir. Ancak bir noktadan sonra kan şekerinizin tekrar düşmesiyle açlık hissi oluşur. Bu da sizi tekrardan yemek aramaya sevk eder. Kendinizi bir anda buzdolabının önünde bulmanızın temel sebeplerinden biri budur.

ekmek

O halde kompleks karbonhidratlı besinler tüketmek, yemekle olan mesafenizi daha dengeli kılacak ve sizi sürekli yemek yemeye teşvik etmeyecektir. Bu da glisemik indeksi düşük besinlere yöneleceğimiz anlamına geliyor. İki cümlede ekmeği nasıl bırakabilirim sorusunun yanıtını vermiş olduk.

Peki, ekmek bağımlılığını bir anda yenemeyebilirsiniz. Sadece bahsi geçen gıdaları tüketmek ilk aşamada etkili çözüm olmayabilir. Peki bu konuda sizlere ne gibi öneriler sunabiliriz hemen bakalım.

Ekmeği Bırakırken/Azaltırken Yapabilecekleriniz

Yemekleri Yavaş Çiğneyin

Herhangi bir yemeği tüketirken onu yavaş çiğnemeyi tercih edin. Doygunluk hissini üst seviyeye çıkarmak ve daha erken doymak istiyorsanız bu madde oldukça önemlidir. Bir süre sonra gereğinden fazla yemek yemeye ihtiyaç duymayacaksınız. Çünkü mideniz bu konuda size uyarı vermeyecek.

Su Tüketimine Önem Verin

Ortalama 70 kilo bir bireyin tüketmesi gereken su miktarı 2,5 ila 3 litre arasıdır. Hem sindirimi kolaylaştırmak hem de doygunluk hissini sağlamak açısından su içmek çok önemlidir. Tavsiye edilen miktara yakın ancak altına inmeden su tüketmeniz tokluğunuzu artıracaktır.

Öğünlerinizi Salatalarla Destekleyin

Öğünlerde salata eklemek, hem besinden alacağınız kaloriyi hem de kan şekerinizin aniden yükselme ihtimalini düşürür. Dilerseniz sırf bir öğünü de salata ile geçirebilirsiniz. Gerekli mineral ve vitaminleri diğer öğünlerde kapattıktan sonra salata, açlık bastırmak ve doygunluk sağlama açısından oldukça önemli bir besin kaynağıdır.